Sosyal medyada paylaşmaktan kaçınmanız gereken 10 konu ve nedenleri

Hayatınızdan ayrıntıları yayımlamak için sıkça sosyal medya kullanıyor musunuz? Bu alışkanlık, gizliliğinizi ve güvenliğinizi neden riske atabilir?

Her gün yüz milyonlarca kişi favori sosyal medya sitelerine giriş yapıyor. Alışveriş yapıyor, fotoğraf ve haber paylaşıyor, gönderi ve yorumları beğeniyor, özel mesajlar gönderiyor ve çok daha fazlası… Aslında Kuzey ve Batı Avrupa’nın, nüfusunun yaklaşık %84’ü ile dünyadaki en yüksek sosyal medya penetrasyon oranlarına sahip olduğu tahmin ediliyor. 

Ancak bu siteleri kullanımımız da sorunlu. Aşırı paylaşım giderek büyüyen bir sorun. En azından arkadaşlarınızı ve ailenizi rahatsız edebilir. En kötüsü de kimlik dolandırıcılığına yol açabilir, siber suçluların parolanızı ele geçirmesini sağlayabilir ve hatta kişisel bilgilerinizi ve eşyalarınızı hırsızlık riskiyle karşı karşıya bırakabilir.  

Kendinizi gizlilik konusunda oldukça bilgili olarak görseniz bile, platform sahipleri web sitelerini ve uygulamalarını sık sık güncelliyor ve bu da sürekli tetikte olmayı gerekli kılıyor. Bunu akılda tutarak, sosyal medyada en iyisinin hiç paylaşmamak olacağı birkaç konuyu ve bunu yapmanın neden sizin, arkadaşlarınızın ve ailenizin fiziksel ve dijital güvenliğini riske atabileceğini konuşalım.  

Kendinize saklamanız gereken 10 şey 

1Kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII) 

Dolandırıcılar, dolandırmak için bir kimlik oluşturmak üzere bir araya getirebilecekleri sizinle ilgili küçük bilgi parçalarını her zaman ararlar. Bu bilgileri sizin adınıza kredi başvurusunda bulunmak veya çevrimiçi hesaplar açmak için kullanabilirler. Ya da daha kötüsü, hesabınızı tamamen ele geçirmek için parolalarınızı ve/veya akılda kalıcı sorularınızı kırmak için kullanabilirler. Evcil hayvanınızın adı veya doğum tarihiniz gibi zararsız bir şey bile gizli tutulmalıdır. 

2Seyahat planları 

Yaklaşan bir tatil için heyecanlı olduğunuzu belirten bir fotoğraf veya güncelleme yayımlamak kulağa oldukça zararsız gelebilir. Ancak bu, hesabınızı izleyen birine mülkünüzün o süre zarfında gözetimsiz bırakılacağı anlamına gelebilir. Her şeyi belirsiz tutmak en iyisidir; tatilinizin tarihini paylaşmak yok! Aynı nedenle tatil fotoğraflarını da eve döndükten sonra yayımlamak çok daha iyidir.  

3. Konum verileri 

Daha önce de belirtildiği gibi, siber suçlar ile fiziksel suçların örtüştüğü bir nokta vardır. Ve bu nokta genellikle sosyal medyadır. Bir suçlu, bir bireyin evde yalnız olacağını veya uzak bir bölgede yürüyeceğini ya da mülkünün boş olacağını biliyorsa, bundan sonra neler olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Konum verilerinizi mümkün olduğunca gizli tutun. Ayrıca bazı sosyal medya platformları, paylaşımların konumunu otomatik olarak etiketleyebilir. Aile etkinliklerini veya arkadaşlarınızın konumlarını paylaşmak, sizin veya onların nerede yaşadığını, çalıştığını veya zaman geçirdiğini istemeden ifşa edebilir. 

4. Pahalı alımlar 

Seyahat planlarına benzer şekilde, pahalı mücevherlerin veya gösterişli yeni bir arabanın fotoğraflarını paylaşmak arkadaşlarınız arasında kıskançlık uyandırabilir. Ancak hesabınızı karanlık planlarla izleyen birileri varsa, bu sizi gasp veya hırsızlık için potansiyel bir hedef olarak işaretleyebilir. Yeni satın alımlar veya hediyeler hakkında bilgi paylaşma konusunda ihtiyatlı olmaya çalışın. 

5. Çocuk fotoğrafları 

Bazı ebeveynler çocuklarının fotoğraflarını paylaşmayı sever. Ancak çocuklarınız rıza gösterecek yaşta mı? Size durmanızı söyleyecek yaşa geldiklerinde, çıplak bebeklik ya da salyaları akan bebeklik fotoğraflarının internetin her yerine yapıştırılmasından hoşlanmayabilirler. İnternette çocuk fotoğrafları arayan daha kötü niyetli tiplerden bahsetmiyoruz bile. Ayrıca başka birinin çocuklarının görüntüsünü yayımlamayı düşünüyorsanız, her zaman önce onların onayını alın. Bunu yapmayarak yasaları çiğniyor olabilirsiniz. 

6. İşle ilgili şikayetler 

Pahalı bir mücevherin çalınmasından daha kötü ne olabilir? Belki de işinizi kaybetmek? Bu nedenle, işle ilgili tartışmalı durumlar hakkında ketum davranmak önemlidir. Eğer içinizi dökmek istiyorsanız bunu bir iş arkadaşınızla, daha iyisi arkadaşınızla çevrimdışı olarak yapın. İK veya hoşnutsuz bir iş arkadaşınız iş yeriniz, iş arkadaşlarınız ve/veya patronunuz hakkında şikayet ettiğinizi fark ederse başınız derde girebilir. 

7. Finansal detaylar 

PII örneğine benzer şekilde, finansal bilgilerinizi gizli tutmanız faydalı olacaktır. Yani kredi veya banka kartı bilgilerinizi paylaşmayın. Görüntü çok bulanık veya görülemeyecek kadar uzakta görünse bile, dolandırıcılara bu görüntüyü ele geçirme ve hesabınızdaki diğer kişisel bilgilerle birleştirerek kimlik dolandırıcılığı yapma şansı vermek için yeterli olabilir. 

8. Aile ve arkadaşların kişisel bilgileri 

Sosyal medyada paylaşılan bilgiler genellikle kalıcıdır ve herkes kişisel bilgilerinin veya hayatlarındaki ayrıntıların çevrimiçi olarak paylaşılmasından rahatsız olabilir. Ayrıca arkadaşlarınızın ve ailenizin çevrimiçi ortamda dolandırılması riskini almak istemezsiniz. Bu nedenle onların kişisel bilgilerini kendi kişisel bilgileriniz gibi kilit altında tutun.  

9. Sosyal medya eşantiyonları 

Sosyal medya siteleri ödül çekilişleri ve ücretsiz eşantiyonlarla dolup taşıyor. Bunlar genellikle kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek ve hatta gizli kötü amaçlı yazılımları yaymak için kötü bir şekilde gizlenmiş girişimlerdir. Herhangi bir çevrimiçi formu doldurmadan ve hediye bağlantılarını paylaşmadan önce iki kez düşünün. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorlarsa genellikle öyledirler. 

10. Özel görüşmeler 

Hesabınız nispeten kilitli olsa bile sosyal medya doğası gereği kamuya açık bir forumdur. Bu nedenle ayrıcalıklı bilgilerin paylaşılacağı bir yer değildir. Eğer konu iş yerinizle ilgiliyse, paylaşmamanız daha da önemlidir. Ancak arkadaş grubunuz veya ailenizle ilgili nispeten sıradan bir haber olsa bile kamuoyuna duyurulması halinde gereksiz sıkıntı ve kırgınlığa neden olabileceğinden paylaşmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz.  

Güvende kalmak için bazı ipuçları 

Peki yukarıdaki örneklerde olduğu gibi aşırı paylaşımdan nasıl kaçınabilirsiniz? Aşağıdakilere birlikte göz atalım. 

  • Paylaşım yaparken ne paylaştığınıza dikkat edin: Her zaman (profiliniz kısıtlı olsa bile) yanınızda oturan birine internette paylaştığınız bilgilerin aynısını söylemenin sizi rahatlatıp rahatlatmayacağını düşünün. 
  • Arkadaş listenizi sık sık gözden geçirin: Tanımadığınız veya gönderilerinizi görmesini istemediğiniz kişileri listenizden çıkarmak faydalı bir alışkanlık olacaktır. 
  • Arkadaş listenizi ve gönderilerinizi kimlerin görüntüleyebileceğini kısıtlayın: Bu, birisinin paylaştığınız herhangi bir bilgiyi kötü amaçlarla kullanma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. 
  • Fotoğraf erişimini kısıtlayın: Bunlar ideal olarak sadece bilinen arkadaşlar ve onaylı aile üyeleri tarafından görüntülenebilmelidir. 
  • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın ve güçlü, benzersiz parolalar kullanın: Bu, parolalarınızı tahmin etmeyi veya kırmayı başarsalar bile birinin hesabınızı ele geçirme olasılığını azaltacaktır. 

Sosyal medyayı bu kadar eğlenceli yapan şey gönderilerimizi arkadaşlarımızla, ailemizle ve bağlantılarımızla paylaşmaktır. Ancak bu, aynı zamanda potansiyel bir risk kaynağıdır. Sosyal medya platformlarını kullanırken dikkatli davranarak oluşabilecek sorunlardan uzak durun. 


WhatsApp
Hemen Ara